Арабският свят все още е затворен за метъл музиката  

Posted by Svuio


Raed Maqdadi изразява гнева, фрустрацията, радостта и оптимизма си чрез heavy метъла, музиката, която харесва още от детството си. На 10 той вече се е научил да свири на барабани. На 12 свири на китара и участва в групи. С напредването на възрастта вече не иска да прави кавъри на други банди, така че преди две години заедно с приятели основава DRAGON RIDER. "Но да бъдеш в метъл група в Йордания носи своите рискове.", казва Maqdadi.

През 1997г. египетското правителство обявява подобни банди за сатанински и арестува редица от техните членове. Оттогава паниката обзема и Йордания. Между 2002 г. и 2005 г. магазините, в които може да се намери подобна музика затварят или променят насоката на бизнеса си.

"Когато хората видят нещо различно извън стереотипите, те го атакуват. Виждат ни с дълги коси и си мислят, че работим за дявола. Heavy метъла няма нищо общо с това. Метъл сцената е като тази в Щатите през 70-те когато е била критикувана защото е било нещо ново, но поне групите са имали възможност да свирят."

Nader al Natsheh е на 27 и свири на китара в Dragon Rider. "Ние не служим на дявола и не пеем за него, нито за политика и религия, дори и за любов не пеем. Нашите песни до една са философски..., но хората съдят книгата само корицата й."

Миналия април Dragon Rider запасзват зала в Аман за концерт. Около 400 фенове присъстват, но точно преди шоуто да започне идва полиция и заставят групата и публиката да напуснат.

"Ако не бяхме метъл банда, може би щяхме да имаме възможност да свирим. Досеха се страхувахме да продаваме нашата музика.", казва вокалистът Omar Abu Dayyeh.

Друг член на групата, Omar Abu Dayyeh, който работи в книжарница,казва:"Ако си отрежем косите обществото ще ни приеме, но не и нашата музика."

Въпреки противопоставянето, метъла продължава да привлича младите хора в Йордания. Maher Hinhin, инструктор в музикална школа в Аман коментира: "Когато са млади, тинейджърите искат да се научат да свирят heavy метъл." Той преподава музика и барабани през последните 16 години, но според него проблемът е, че йорданските младежи имитират сляпо екстремните метъл групи. "Тинейджърите създават групи и практикуват хедбенгинг и стейдждайвинг, нещо, което може да ги нарани. Младите искат мощна музика. Но няма музикално съзнание. Тези, които искат да се присъединят към подобни банди трябва да знаят, че са част от консервативна култура, която иска да остане настрана от подобни неща. Аз не съм против метъла, но те трябва да напаснат музиката и текстовете си към нашата култура."

Консервативните критици предупреждават, че йорданците свирещи метъл музика повдигат аларми за това, което те наричат загубена арабска идентичност.

"Младите насочващи се към този тип музика, без значение какви са мотивите им подтикват културна неглижиране на Йорданския и Арабския свят. Те следват западната култура и това е отражение на културния вакуум, в който живеят. Не виждам защо имат нужда да изразяват себе си чрез този тип западна музика. Защо да нямат собствена културна идентичност, независима от западната култура," пита журналистът Abdul Rahman Nijem.

Директорът на Националната консерватория Kifah Fkhoury добавя:"Ние не разбираме този вид музика. Тя е като другите жанрове музика и не означава, че привлича повече фенове сравнена с други като хип-хопа, но хората имат грешна представа за heavy метъла. Той е агресивен и хората, които го изпълняват искат да изразят това чувство чрез него, но това не означава, че трябва да ги причисляваме към определени групи."

Тези стереотипи принуждават повечето метъл банди в Йордания да репетират скришом и често прибягват до пиратско разпространение на музиката си.

Източник: TheNational

1 Какво мислиш?

Като в България по време на комунизма.

Какво мислиш?

Абонамент

 

Email абонамент

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Архив

Free Blog CounterEnglish German Translation
Блог класация